Rozety kute w balustradach i ogrodzeniach

kute rozety

Rozety kute i inne dekoracje

Jak popatrzy się na różne elementy metalowe, to wiele z nich się spodoba. Można mieć piękną i unikalną balustradę balkonową oraz przy schodach. By taką mieć, wcale nie trzeba mnóstwa ozdób. Można z tym przesadzić, a efektem jest pogorszenie wyglądu budynku. Mogą rozety kute znajdować się też na balustradzie schodów wewnętrznych. Też konieczne jest przemyślane ich porozmieszczanie.

Elementy metalowe w balustradach klasycznych

Chcąc uniknąć przesady, trzeba zwrócić uwagę na styl metalowej konstrukcji. Inaczej podchodzi się do projektowania balustrad klasycznych, inaczej do nowoczesnych. Do klasycznych wybrać można bardzo ozdobne rozety kute i może być ich dużo. Możliwa jednak jest przesada. By jej uniknąć, trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwsza z nich to jeden wyrazisty element ozdobny. Jeśli już tralki są z ozdobami, to rozet może nie być albo mogą być skromniejsze. I odwrotnie, jeśli ozdoby są efektowne, to najlepsze będą zwykłe tralki metalowe. Druga ważna kwestia to podobne motywy ozdobne. Jeśli stawia się na elementy kojarzące się z roślinnością, to wszystkie ozdoby muszą być takie.

Efektowne balustrady w nowoczesnym stylu

Nowoczesna barierka balkonu czy przy schodach także może efektownie wyglądać. Mogą być w niej różne elementy kute , które urozmaicą ją oraz upiększą. Ważne są te same zasady co przy klasycznych balustradach. Najlepiej korzystać z tego samego motywu ozdobnego. Jeśli jest jedna rzecz wyrazista, to ona wystarczy. Dochodzi jednak jeszcze jedna zasada, która znana jest dobrze wszystkim fanom minimalizmu. Tą zasadą jest, że mniej znaczy więcej. Przy stylu nowoczesnym lepiej, by wyroby kute miały skromne formy albo by nie było ich za dużo. Efekt tworzy się, starannie je wybierając i rozmieszczając, a nie przez dużą ilość. Ozdób musi być mniej niż tych, jakie widuje się w konstrukcjach metalowych w stylu klasycznym.

Rozety kute z umiarem

Nadmiar może się przejawić jako zbyt duża ilość ozdób albo jako zbytnia ich rozmaitość. Trzeba się tego wystrzegać, by efekt był zachwycający i w dobrym stylu. Łatwiej jest przesadzić, kiedy balustrada ma styl nowoczesny. Jest to jednak możliwe i przy stylu klasycznym, więc trzeba uważać.