Tralki do balustrad – jak wybierać

tralki do balustrad

Styl budynku a tralki do balustrad

Tralki są niezbędne w balustradzie ze względu na bezpieczeństwo osób korzystających z balkonu czy ze schodów. Wybór takich metalowych elementów jest spory. Zanim wybierze się takie czy inne tralki do balustrad, trzeba zdecydować, jak mają te konstrukcje wyglądać. Mając na uwadze konkretny efekt, wybiera się odpowiednie tralki.

Klasyczne budownictwo

Balkony przy budynkach w klasycznym stylu powinny być spójne z całością. Łatwo nadać im dawny, rustykalny wygląd, jeśli wybierze się najpopularniejsze tralki metalowe. To te wygięte, nazywane także tralkami z brzuchem. Inna możliwość to wybrać wyroby kute w ozdobnej wersji. Nie wszystkie tralki muszą takie być, a i tak uzyska się odpowiedni efekt. Najlepsze przy klasycznych balustradach są tralki z ozdobami roślinnymi oraz z różnymi falistymi kształtami. To wybór dobry dla balustrad przy balkonie i przy schodach.

Nowoczesne tralki do balustrad

Jeśli styl budynku jest nowoczesny, to projektując balustradę przy balkonie i przy schodach, trzeba to uwzględnić. Warto wtedy wybrać tralki w formie prostych prętów. Ich skromność idealnie komponuje się z nowoczesnym stylem. Można też wybrać tralki ozdobne. Ozdoby powinny jednak być skromne, czyli powinny to być jakieś nieznaczne urozmaicenia. Mogą też to być większe geometryczne formy. Jeśli wybierze się tralki proste, można urozmaicić nieco konstrukcję, mocując rozety kute. One także powinny mieć geometryczne kształty.

Bogactwo czy umiar

Niezależnie od tego czy wybierze się styl rustykalny, czy nowoczesność, są jeszcze dwie opcje. Można zdecydować się na spokojniejsze piękno, czyli takie z umiarem. Inna możliwość to bogactwo ozdób. Jeśli skromność przy dawnym stylu, to wystarczą same tralki z brzuchem. Innych ozdób już nie trzeba. Przy ascetycznym stylu nowoczesnym, czyli skrajnym minimalizmie, ideałem są same proste tralki. Jednak styl nowoczesny ma i bardziej przyjazne oblicze. Ozdoby kute mogą być wtedy w większej ilości. Rezygnuje się jednak z bogato zdobionych motywów roślinnych. Jeśli nie ma dodatkowych ozdób, to same tralki są ozdobne. To one wtedy tworzą odpowiedni efekt.