Tralki metalowe i ich wymiana

tralki balkonowe

Bezpieczne i dekoracyjne tralki metalowe

Balustrady przy schodach i na tarasie spełniają dwie funkcje. Pierwszą jest ochrona domowników przed upadkiem z wysokości. Druga ma charakter czysto estetyczny. Balustrada jest piękną dekoracją domu. Spełnianie obu tych zadań umożliwiają tralki metalowe. Czy można je dowolnie wymieniać w domach wielorodzinnych?

Ważne elementy kute

W domach wielorodzinnych, piętrowych blokach i szeregowcach, praktycznie zawsze występują schody i tarasy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa domownikom montuje się przy nich poręcze. Do łączenia ich dolnych i górnych części wykorzystuje się tralki do balustrad. Te elementy, podobnie jak groty kute w ogrodzeniach, decydują o wyglądzie konstrukcji. One pierwsze rzucają się w oczy i to one są wizytówką budynku.
Tralki to ozdoby kute występujące w różnych wersjach. Wiele ciekawych odmian powstaje z prętów pełnych. Bardzo efektownie wyglądają egzemplarze wykonane z prętów fakturowanych. Warto też zwrócić uwagę na tralki produkowane z płaskowników fakturowanych. Widać, więc, że pole manewru jest całkiem spore. Jednakże pojawia się pytanie czy już zamontowane elementy można swobodnie wymieniać?

Wymiana tralek w balustradzie

Tralki to elementy kute, które można wymieniać jednakże trzeba przy tym pamiętać o pewnych zasadach. Otóż minimalna wysokość balustrady w domach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego wynosi 1,1 metra. Zatem tralki muszą być dopasowane do tych wymiarów. Balustrady nie mogą mieć ostro zakończonych elementów lub takich, po których mogłyby się wspinać dzieci. Ważna jest też maksymalna odległość pomiędzy poszczególnymi tralkami. Musi zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem. Dlatego też nie może być większa niż 0,12 metra. Przy każdej wymianie elementu trzeba o tym pamiętać.

Tralki metalowe wymieniane pojedynczo

Tralki montowane w balustradach na tarasach i przy schodach, podobnie jak rozety kute, występują w różnych odmianach. Bogate wzornictwo oddaje do dyspozycji klientów ciekawe opcje. Od prostych szczebli po elementy gięte i skręcane. Jeśli większość tralek pozostała w dobrym stanie można wymienić tylko te zużyte. Już taki drobny zabieg znacząco poprawi estetykę balustrady. Oczywiście przeprowadzając wymianę należy mieć na uwadze wszystkie zasady wymienione powyżej.